(Ne)Bezpečnou instalaci dělají maličkosti
V poslední době často servisujeme fotovoltaické elektrárny zákazníkům jiných instalačních společností. Firmy, které instalaci provedly, už buď neexistují nebo na zákazníkovy požadavky na servis nereagují. A ve většině případů se nestačíme divit, jakým nebezpečným způsobem je instalace elektrárny provedena! Byť se na první pohled může zdát, že jde o „maličkosti“.
V tomto článku se proto zaměříme na klíčové aspekty bezpečnosti při instalaci FVE, jejichž porušení při servisu cizích elektráren zjišťujeme. Protože správně navržená a realizovaná elektrárna zajistí nejen vysokou živostnost a efektivitu systému, ale také ochranu osob a majetku.
1. Správný průřez kabelů
Jednou z nejdůležitějších součástí instalace je volba odpovídajícího průřezu kabelů. Používání slabších, než předepsaných, vodičů může způsobit přehřívání a ztráty energie. U fotovoltaických systémů je nutné počítat s vysokým proudem, a proto je důležité, aby kabely měly dostatečný průřez, odpovídaly normám a byly odolné vůči povětrnostním vlivům.
2. Použití proudových chráničů
Proudové chrániče slouží k ochraně osob před nebezpečím úrazu proudem. U fotovoltaických systémů je nutné použít odpovídající typy chráničů (např. typu B pro DC stranu a typu A nebo F pro AC stranu), které zajistí bezpečné odpojení v případě poruchy.
3. Bezpečnostní rozpojovače pro elektrárny nad 10 kWp
Pro elektrárny s výkonem nad 10 kWp je legislativně povinné instalovat odpovídající rozpojovače, které umožní rozpojení systému na bezpečnou úroveň stejnosměrného napětí ve všech částech systému, např. v případě požáru.
4. Správné jištění DC a AC strany
Ochrana stejnosměrné (DC) i střídavé (AC) strany FVE je klíčová pro prevenci požárů a jiných poruch. Pro jištění DC strany se používají speciální pojistky a jistící prvky, které odpovídají požadovaném proudům a napětím. U AC strany je nutné použít jistící prvky odpovídající běžným normám pro rozvodné sítě.
5. Použití deflektorů větru u instalace na plochých střechách
Při instalaci fotovoltaických panelů na plochých střechách je důležité zohlednit působení větru. Deflektory větru pomáhají minimalizovat zatížení panelů způsobené silnými poryvy a snižují riziko jejich mechanického poškození. Navíc mohou snížit aerodynamický odpor a tím předejít uvolnění nebo posunutí panelů během extrémních povětrnostních podmínek.
6. Uložení kabelů do chrániček na plochých střechách
Při instalaci fotovoltaických systémů na plochých střechách je důležité správné uložení kabeláže. Kabely by měly být vedeny v ochranných chráničkách, které je chrání před mechanickým poškozením, UV zářením a povětrnostními vlivy. Správně uložené kabely také snižují riziko jejich přehřívání a prodlužují jejich životnost. Použití chrániček zároveň zajišťuje bezpečnější a přehlednější instalaci.
Závěr
Bezpečnost při instalaci fotovoltaické elektrárny by měla být vždy na prvním místě. Bohužel se setkáváme s tím, že ne každý přistupuje k instalaci zodpovědně. Správná dimenzace kabelů, vhodné proudové chrániče, rozpojovače pro větší elektrárny, důkladné jištění obou stran systému a provedení instalace panelů jsou ony „maličkosti“, které nelze podcenit.
Pokud se rozhodnete zvolit si společnost FOTEN s.r.o. jako dodavatele Vaší fotovoltaické elektrárny, budete mít jistotu, že FVE bude nainstalována odborně a bezpečně. A pokud jste si v minulosti nechali instalovat elektrárnu jinou společností a potřebujete servis, anebo máte pochybnosti o kvalitě instalace, neváhejte se na nás obrátit.
Váš tým FOTEN s.r.o.