EKIS logo

EKIS

Skupina konzultantů v rámci Energetického konzultačního a informační střediska (EKIS)
Česká republika
@ekis16 let na trhuEKIS střediska

Příspěvky


EKIS
678
1
EKIS
Edukativní příspěvekTepelná čerpadla
Porovnání hlučnosti 3 tepelných čerpadel LG ELECTRONICS CZ , IVT a NORDline – TEFCOLD CZ . Není to sice laboratorní měření, ale jako demonstrace poučné. Je ale vždy nutné koukat na správné nadimenzování TČ vůči tepelným ztrátám objektu. Pokud je tepelné čerpadlo poddimenzované, může za stejných okrajových podmínkách venkovní a vnitřní teploty dělat větší hluk jelikož jede na vyšší výkon. Video od Petera a synové . https://www.youtube.com/watch?v=9W80HYQRZtc #akustikaTC #hladikaakustickehotlaku #Lwa #porovnaniTC
YouTube video player

913
EKIS
Edukativní příspěvekTepelná čerpadlaFotovoltaikaPlavsko
Zefektivnění tepelného čerpadla pomocí fotovoltaického a fototermického systému. V ukázce je použito splitové tepelné čerpadlo Mitsubishi Electric o výkonu 8kW (příkon od 2 do 4kW), fotovoltaika o výkonu 4,2 kWp (v ukázce je výkon elektrárny cca 2,5 kW) , regulace od IBC SOLAR , akumulační nádrž 1000 litrů. Do nádrže je zapojen i termický systém o ploše 12m2 (cca 8,7 kW) od THERMO SOLAR Žiar . Video od společnosti JH SOLAR . #stenovevytapeni #termickysystem #solary #efektivita
YouTube video player

925
1
EKIS
PříspěvekTepelná čerpadlaFotovoltaika
1k
1
EKIS
PříspěvekFotovoltaika
837
2
EKIS
PříspěvekVidče
Fušeřina v srdci Valašska Zákazník, který už si toho tolik užil s elektrárnou, neztratil víru ve fotovoltaiku a protože už je důchodového věku, nechal si nainstalovat i FV ohřev vody, a to tentokrát firmou MVP Solar CZ . Díky nim zjistil jakým způsobem měl nainstalovány panely FVE (viz předchozí příspěvky), ale jinak je jejich dílo taky snůškou chyb a nesmyslů. Začal bych ale samotnou architekturou systému, který obsahuje 1f měnič Goodwe, 5ks 400Wp panelů, ochrany, 120L bojler DZD a taky smartmeter Goodwe. Pokud by byl tento systém nainstalován a nastaven správně, smartmeter by měl zamezit přetokům do vnější sítě (měl by napájet jen bojler). Díky zásahu na "velké" FVE, při kterém byly sundány její panely ale vyšlo najevo, že odpoledne se nabíjí baterie velké FVE! Zákazník pojal podezření, že by to mohlo být přetoky z FVE určené na ohřev vody (ta má panely orientované na západ) a začali jsme po tom pátrat. Nasadili jsme měření pomocí energomonitoru a podezření potvrdili a nejen to, v celé nahotě se ukázala nesmyslnost takovéhoto zapojení. I kdyby přetoky nevznikaly (to půjde asi zařídit správným nastavením, nebo přepojením smartmeteru), tak stejně takovýto systém bude fungovat velmi neefektivně, protože vůbec nerespektuje obvyklý odběrový profil teplé vody, kdy největší spotřeba bývá typicky večer. Večer se ve většině domácností rodinka okoupe a sníží tak teplotu vody v bojleru. Na to zareaguje termostat, který sepne ohřev a bojler opět dohřeje na nastavenou teplotu. Protože jeho topné těleso ná svůj nominální příkon, bude se ohřívat právě tímto příkonem. Ten se složí z aktuálního výkonu FV měniče a zbytek ze sítě. Do rána voda v bojleru nepatrně schládne, ale bojler je nahřátý téměř na plnou kapacitu. Ráno bývá spotřeba TV menší, obvykle jen na ranní hygienu a přes den u pracujících lidí nulová, u lidí pobývajících v domácnosti malá. A pouze tehdy, když sepne termostat bojleru a panely zrovna vyrábějí, se část energie na dohřev vody použije z FV zdroje - zbývající část až do hodnoty příkonu bojleru se opět dokoupí ze sítě. A teď vysvětlivky k naměřenému dni - 13.5.2024. Od půlnoci až skoro do 16 hodin je bojler nahřátý a jeho termostat rozepnutý. Po 6:00 se probouzí měnič a začne vyrábět - panely míří na západ, takže dopoledne je pozvolnější, ale vyrábí a měnič bohužel dodává do sítě, což by neměl. Ale alespoň máme možnost zjistit, jaký potenciál by se promrhal, kdyby systém fungoval tak jak by měl. Někdy před šestnáctou hodinou se uskutečnilo první koupání po nějakých zahradních pracech a tak první dohřev bojleru proběhl v době maxima výroby panelů a měniče - ale i tak bylo nutno část energie dokoupit ze sítě!. Před 20:00 proběhlo druhé koupání a na dohřev vody bylo spotřebováno mnohem víc energie ze sítě než z FV. Je tohle efektivní? Shrnutí na závěr: - FV instalace v daný den vyrobila 16,5 kWh - na ohřev vody bylo spotřebováno 3,91 kWh - velmi optimistickým odhadem FV energie tvořila 50% energie na ohřev vody, tedy cca 2kWh - bylo nutno dokoupit druhých 50% energie, tedy cca 2kWh - tuto bilanci velmi vylepšila spotřeba přes den. - pořídíte si systém za 90.000 Kč a i v den, kdy je nebe bez mráčku musíte platit za elektřinu na ohřev vody. - kdyby se stejná rodina okoupala až po západu slunce, tak si VEŠKEROU energii spotřebovanou na ohřev vody zaplatí ze svého! Takto budou fungovat asi všechny instalace, které nepracují s dohřevem na různé teploty. Automatická bivalence je jenom zajištění, že z kohoutku pořád poteče teplá voda. Že si ji ale i nadále člověk platí zjistí bez měření málokdo. Příště o elektrikářských prohřešcích této instalace. Ondřej Vrla
904
SUN SET Service
Příspěvek
EKIS Dobrý den, dovolte abychom se k tomu také vyjádřili. Instalace proběhla naprosto v pořádku a dle platné legislativy. Veškeré komponenty, které byly použity jsou přímo od výrobce. Zákazníkovi byl i naším instalatérem uveden do provozu nový bojler. Následně proběhla komunikace mezi zákazníkem a nezávislým revizním technikem, kde byly vysvětleny veškeré námitky, které vzešly od syna pana zákazníka. Poté revizní technik dojel na místo a vyhotovil po důkladné kontrole díla revizní zprávu. Dokonce byl i zákazník výzvám, aby se na místo dostavil syn, který vše namítal, ale k tomu nedošlo. Je nám líto, že je Vaše reakce taková, ale dílo je nainstalováno naprosto dle norem a nevykazuje žádné známky životu nebezpečné instalace. S pozdravem, Tým SUN SET Service s.r.o.
748